Opis zapisu alfabetu labiryntowego

Zapraszam do zapoznania się z alfabetem labiryntowym. Sposobem zapisywania znaków i cyfr. Sposób zapisu jest miły dla oka i pozwala pisać dość ładne monogramy, imiona czy dłuższe sentencje.

Same litery można układać z klocków, z kostki brukowej, wygrawerować lub też używać jako motywów w druku. Sam system zapisu jest niewrażliwy na grubość linii, ani na dodatkowe znaki czy nierówną kreskę. Można układać go z kółek, kwadratów jak i pisać zwykłymi liniami. Powinniśmy znać kierunek góra-dół. Kropki nie maja znaczenia i są tylko elementem dekoracyjnym. Długości linii jak i jej grubość też nie mają znaczenia. Wiele sentencji mozna zapisać na wiele różnych sposobów. Litery odczytujemy od lewej do prawej i z góry na dół. Kierunek ‘na dół’ jest ważniejszy niż ‘prawo — lewo’. Staramy się czytać jednak liniami jeśli takie można wyróżnić.

Istnieje możliwość zapisania tym alfabetem wszystkich znaków polskich, cyfr, spacji itp. Dodatkowo można pisać nim większość znaków unicodu (15 bitów).

Przykłady:

  • imię Jan    imię Jan

  • imię Adam    imię Adam

  • Napis Lord    Napis Lord


 jak czytać    jak czytać


Dodatkowe informacje:

Linia pozioma oznacza dużą literę. Dwie linie poziome, duża litera w całym wyrazie (do spacji lub do końca zapisu). Linia pionowa i znak oznacza cyfry i znaki dodatkowe. Dwie linie pionowe oznacza, że znaki i cyfry stosuje się do czasu pojawienia się znaku spacji lub końca zapisu. Litery zapisu cyfr to odpowiednio ‘abłprwmńźó’ dla ‘1234567890′ oraz Znak kreski oraz c i e oznaczają odpowiednio nawiasy ( oraz ) Można zatem te litery zapisać na dwa sposoby. Tak jak tu lub poprzez unicode. Znak plus + oznacza rozpoczęcie zapisu unicode. Znak plus i znak pionowej kreski koniec danych unicode.

Znak plus i znak spacji oznacza, że chcemy zapisac tylko jeden znak. (w nazwisku lub jakaś nazwa). Zapisujemy zawsze tylko trzy znaki liter (piętnascie bitów) na jeden znak unicode. W ten sposób można zapisać dowolne znaki, nawet azjatyckie.

Dostępny jest też font TTF (1.5). Zawiera ponad 300 ligatur i warto używać go w tej formie. Jest on rozpowszechniany na licencji freeware.

I dwa inne, dużo mniej czytelne fonty. (Aby wygodnie pisać zamieniono w dwóch ostatnich znaki #=spacja $=plus)